Algemeen
- Vuile Lakens is een boek en podcast over seksualiteit van Anaïs en Heleen De Bruyne.
- Anaïs heeft met haar onderzoeksteam een webcomic gemaakt: Rethinking disability.
- Wie na dit gesprek nog meer wil, kan verder met deze tips van Anaïs:
Hoofdstuk 1: De biechtstoel
Over de vierde feministische golf waarin Anaïs en Heleen per ongeluk terechtkwam met hun podcast en boek. Over hun nood aan een andere taal om het over seksualiteit te hebben en de vaststelling dat meer mensen daar nood aan hadden.
Hoofdstuk 2: Handicap en burgerschap
Over de geschiedenis van het lichaam als rode draad in de carrière van Anaïs. Over hoe het lichaam altijd aan de basis ligt van sociale verschillen en over hoe handicap het fundament zou kunnen zijn van een nieuw burgerschapsmodel.
Hoofdstuk 3: Mag je 'handicap' zeggen?
Over hoe je je bewust wordt van de norm als je er niet toe behoort. Over de voor en nadelen van allianties bouwen rond de term handicap. Over een ruimere interpretatie van die term waarbij iedereen wel weet hoe het voelt om niet helemaal ‘mee’ te kunnen.
Hoofdstuk 4: De laagste lat
Over het schrijnende beeld dat leeft over mensen met een handicap en de daar bij horende lage verwachtingen. Over Anaïs droom om meer bewustzijn te creëren en over hoe die droom helemaal niet zo ambitieus is.
Hoofdstuk 5: Een nieuw collectief
Over de zoektocht naar een nieuwe norm of juist naar het normloze. Over een nieuw soort humanisme waarin iedereen een mens is, maar er toch ruimte is voor de eigenheid van elkeen en de kakofonie die dat meebrengt. Over de spanning tussen het individu en het collectief.
- De zoektocht van Anaïs naar een nieuw collectief deed ons denken aan het gesprek dat we met Geertrui Serneels hadden over de clash tussen het individu en de groep.
Hoofdstuk 6: Eén strijd
Over labels omarmen die anderen op je plakken. Over interne verschillen binnen die labels en hoe dat de strijd versnippert in vele kleine strijdjes. Over de valse tegenstelling tussen de sociale strijd en de identitaire strijd. Over dat het woord ‘universeel’ vroeger niet altijd even universeel werd ingevuld. Over de opkomst van groepsrechten.
- We leerden heel veel over de Westerse invulling van het universele dankzij ons eerste en tweede gesprek met Nadia Fadil.
Hoofdstuk 7: Vanzelfsprekendheid
Over de wens dat de aanwezigheid van verschillende lichamen iets vanzelfsprekend wordt. Iets dat doorsijpelt in kunst, in media, in beleid, in de arbeidsmarkt, in de toegankelijkheid van treinen, …. Een veelkleurige nieuwe norm die tegelijk ook de druk weghaalt en aan iedereen zegt dat het oké is om anders te zijn.
Ontdek verwante gesprekken: